WAŻNE ZMIANY W PODATKU VAT !!!

Strona główna » Aktualności » WAŻNE ZMIANY W PODATKU VAT !!!

wielkość tekstu: A | A | A

 1. BIAŁA LISTA - od 01.01.2019 - utworzenie tzw. białej listy - bazy z informacjami o podatnikach VAT, baza zawiera informacje na temat kontrahenta, wraz z jego rachunkiem bankowym od 01.01.2020r. obligatoryjnie przelewy powyżej 15 tys PLN będą musiały być realizowane na zgłoszone rachunki. Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało brakiem możliwości zaliczenia w koszty podatkowe zapłaconych faktur.
 2. OGRANICZENIE ZWOLNIEŃ Z PODATKU VAT - od 01.01.2019 ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym.
 3. KASY FISKALNE - Od 1 września 2019 roku nie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu. Od 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów.

Nowe przepisy regulacje zasady wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny, wprowadzają też zasady korzystania z takich   faktur. Faktura może być wystawiona tylko do paragonu posiadającego NIP nabywcy. Zmiana wejdzie w życie dopiero od 01.01.20120 roku.

 1. ODWROTNE OBCIĄŻENIE - z dniem 01.11.2019 przepisy likwidują mechanizm odwrotnego obciążenia pomiędzy polskimi podatnikami, transakcje opodatkowane do tej pory stawką  „ oo „ będą podlegać pod podstawowy wykaz stawek vat tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem odwrotnego obciążenia

Podatnicy dokonujący zakupu a następnie odsprzedaży będą zmuszeni do zwiększeniafinansowania VATu .

Przykład :

Podatnik dokonuje zakupu materiałów 100.000,00 pln + VAT 23.000,00 a następnie dokonuje jego odsprzedaży z 30 dniowym terminem płatności za kwotę 150.000,00 pln VAT 34.500,00 PLN .

Na bazie nowych przepisów będzie zmuszony do zapłaty podatku VAT 23.000,00 a VAT ze sprzedaży wpłynie na jego indywidualne konto po 30 dniach . Saldo konta VAT w Urzędzie Skarbowym to 14.500,00 PLN

Newralgicznym momentem będzie pierwszy miesiąc, gdzie podatnicy będą musieli „ zasilić system” własną gotówką.

 1. SPLIT PAYMENT obowiązkowy od 01.11.2019 dotyczy konkretnych  przypadkach gdy  transakcja będzie opiewała na kwotę przekraczającą wartość 15.000,00 zł i będzie dotyczyła towarów i usług obecnie objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia towarów wrażliwych, paliwa, węgla ,urządzeń elektrycznych , części i akcesoria do pojazdów silnikowych  (szczegółowy załącznik zostanie dopiero opublikowany). W w/w przypadku gdy podzielona płatność będzie obowiązkowa wystawiana faktura MUSI zawierać adnotację “mechanizm podzielonej płatności”. Podatnicy opłacający taką fakturę bez wykorzystania split payment narażają się na sankcję wynoszącą 30% podatku VAT zawartego na danej fakturze. Podatnicy wystawiający taką fakturę bez adnotacji “mechanizm podzielonej płatności” również narażają się na sankcję wynoszącą 30% podatku VAT zawartego na danej fakturze.

ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIE Z NASZYCH USŁUG NASZEGO BIURA !!!

czytano: 3874 razy

autor: BIURO RACHUNKOWE KSIĘGOWI I DORADCY

data dodania: 2019-09-05 12:51:10

Zapewniamy

 • USŁUGI KSIĘGOWE DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM
 • USŁUGI KADROWO-PŁACOWE, LISTY PŁAC,EWIDENCJA CZASU PRACY, ZUS
 • ROZLICZANIE ROCZNYCH PITÓw z UE
 • DORADZTWO PRZY ZAŁOŻENIU FIRMY
 • ROZLICZENIA ROCZNE PITy , Z POLSKI I ZAGRANICY
 • OBSŁUGA KSIĄG PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW, KSIĄG HANDLOWYCH, RYCZAŁTU
 • POMOC PRZY ZAŁOŻENIU SPÓŁKI ZOO , SPÓŁEK HANDLOWYCH
 • OBSŁUGĘ PRAWNĄ DLA PRZEDSIĘBIORCY

Ciekawostki

 • Jesteśmy biurem rachunkowym działającym w obszarze obsługi finansowo-księgowej przedsiębiorstwa. Nasza obsługa koncentruje się nie tylko na usługach rachunkowo-księgowych ale również na doradztwie gospodarczym.dalej 
 • Czy wiesz , że zakładając nową firmę porady w naszym Biurze uzyskasz gratis ?dalej 
 • Posiadamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości.dalej 

Księgowi i Doradcy Sp. z o.o.
ul. Roździeńska 18, 40-382 Katowice

tel.: 793 700 099
e-mail: biuro@ksiegowi-doradcy.pl

Księgowi i Doradcy to biuro rachunkowe, które zapewni Ci kompleksową obsługę księgową. Usługi świadczymy na terenie Katowic i Zawiercia.
Facebook
Wersja mobilna