Strona główna » Aktualności » CIT ESTOŃSKI 2023
Czym jest CIT estoński?
W Polsce w roku 2021 wszedł w życie tzw. "estoński CIT," który jest określany jako ryczałt od dochodów spółek kapitałowych w ustawie z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Sposób opodatkowania ma na celu zachęcanie do inwestycji i upraszczanie procesu rozliczania podatków. Zaliczki na podatek CIT nie są regulowane co miesiąc; zamiast tego, podatek jest odprowadzany w chwili wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). To pozwala na elastyczne ustalenie czasu opodatkowania oraz umożliwia przeznaczenie środków na bieżące potrzeby działalności firmy.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z CITu estońskiego?
1) Forma prawna I właścicielska:
Tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne są uprawnione do skorzystania z "estońskiego CITu".
Te spółki nie mogą posiadać udziałów ani akcji w innych firmach (może za to je posiadać sam wspólnik).Udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami tych spółek są wyłącznie osoby fizyczne.
2) Zatrudnenie.
Warunek zatrudnienia nie dotyczy firm nowopwstałych w pierwszym roku ich powstania.
Zatrudnienie co najmniej trzech pracowników, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę lub zlecenie (przez okres co najmniej 300 dni tj.82% dni przypadających w danym roku podatkowym)
3) Przychody
Więcej niż 50% przychodów spółki pochodzi z jej działalności operacyjnej (czyli mniej niż 50% przychodów pochodzi z tzw. przychodów pasywnych (odsetki, prawa autorskie, wierzytelności).
Wyłączenia korzystania z estońskiego CITu:
A) Podmioty osiągające dochody z działalności prowadzonej w specjalnych strefach ekonomicznych lub w ramach polskiej strefy inwestycji.
B) przedsiębiorstwa finansowe (na przykład banki, skok)
C)instytucje pożyczkowe
D) Organizacje powstałe w wyniku podziału lub połączenia spółek kapitałowych.
E) Spółki znajdujące się w stanie upadłości lub likwidacji (jednak spółki w restrukturyzacji będą mogły skorzystać z rozwiązań estońskiego CITu).
Nowo powstałe spółki również mogą skorzystać z estońskiego CIT.
W przypadku podatnika, który rozpoczyna prowadzenie działalności, wymóg dotyczący struktury przychodów uznaje się za spełniony już w pierwszym roku podatkowym, w którym stosuje się ryczałtowy podatek. Warunek dotyczący zatrudnienia nie obowiązuje w roku rozpoczęcia działalności oraz przez kolejne 2 lata podatkowe bezpośrednio po nim. Jednak od drugiego roku podatkowego podatnik musi rocznie zwiększać liczbę etatów o co najmniej 1 w pełnym wymiarze czasu pracy, aż osiągnie wielkość zatrudnienia określoną w przepisach.
Jak przejść na estoński CIT?
Wybór estońskiego CIT jest dobrowolny. Aby dokonać tego wyboru, należy złożyć zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego.
Można to zrobić na dwa sposoby:
1)Do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym planujesz skorzystać z estońskiego CIT.
2)W trakcie roku podatkowego - jednak w takim przypadku pamiętaj, że wtedy musisz rozliczyć się z tradycyjnego CIT, zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe. To pozwoli dokładnie ustalić podstawę opodatkowania za okres korzystania z estońskiego CIT.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego oraz założenia spółki z o.o. Z naszą pomocą.
czytano: 738 razy
autor: dajnadzieje.pl
data dodania: 2023-07-31 10:55:17
Księgowi i Doradcy Sp. z o.o.
ul. Roździeńska 18, 40-382 Katowice
tel.: 793 700 099
e-mail: biuro@ksiegowi-doradcy.pl